КІНЗАВОД № 65: СИТУАЦІЯ ПАТОВА. ЯК З НЕЇ ВИЙТИ?
Про це йшла мова на зустрічі ініціативної групи трудового колективу філії “Дніпропетровський кінний завод № 65” ДП “Конярство України” з виконуючою обов’язки голови РДА Л.О. Давиденко, головою районної ради О.М. Василенком та його заступником І.П. Карабутом. У ній також взяли участь депутат обласної ради, генеральний директор ТОВ “Зоря” А.Д. Пучка, Вишнівський сільський голова А.В. Аванісов, громадський активіст О.В. Захарчук, юрист А.В. Борульник, юристи РДА та райради, начальник Центру обслуговування клієнтів Покровського РЕМ В.І. Усенко.
ДОВЕДЕНІ ДО ВІДЧАЮ
У філії “Дніпропетровський кінний завод № 65” ДП “Конярство України” через недолуге керівництво як призначеним зверху директором, так і адміністрацією ДП “Конярство України” склалася вкрай складна соціально-економічна ситуація: людям кілька місяців не виплачується заробітна плата, ігноруються їхні вимоги знати куди і по якій ціні реалізується вирощена ними продукція землеробства, де осідають виручені за неї кошти.
На вимоги трудового колективу ні адміністрація заводу, ні київське керівництво належним чином не реагували. Не стала на захист інтересів працівників і профспілка. Умови колективного договору не виконувалися, але на це голова профкому закривала очі.
Терпець людей увірвався. 18 грудня ініціативна група скликала збори трудового колективу, на яких висловила недовіру голові профкому, зажадала звільнення з посади директора В.М. Прохорова, погашення боргів із зарплати. А щоб і далі не зникала безслідно вирощена продукція, люди заблокували вивіз відходів соняшнику з току. А ще, аби бути почутими керівництвом ДП “Конярство України”, владою, вдалися до крайніх заходів -кілька разів перекривали трасу Мелітополь - Дніпропетровськ.
Щоб краще зрозуміти справедливі вимоги кінзаводчан, варто згадати дещо з історії. Свого часу кінзавод № 65 був одним із кращих господарств не тільки Покровщини, а й серед конезаводів колишнього СРСР, України. Тут отримували високі врожаї зернових і технічних культур, надоями і привісами славилися доярки, свинарки та телятниці, а скакуни господарства завойовували престижні призи та кубки на іподромах Москви, Києва, Одеси та Львова. Добрим словом кінзаводчани старшого покоління згадують мудрих керівників А.І. Мурзіна, Г.І. Давиденка, які дбали і про виробництво, і про благоустрій, і про добробут працівників.
Колишня слава кінзаводу, яку свого часу прагнув відродити й А.П. Писаренко, канула в Лету після того, як завод було реорганізовано у філію і введено до складу ДП “Конярство України”. Відтоді й почалися всі біди: мінялися керівники, мінялися інвестори. Кінзаводчани перестали бути розпорядниками своєї продукції, коштів, виручених від від її продажу. Вони осідали на рахунках або ДП “Конярство України”, або на рахунках інвесторів. їхню продукцію забирали, не питаючи.
На обурення та невдоволення працівників філії керівництво Дп “Конярство України” відреагувало по-своєму: 23 грудня у філію прибув директор ДП “Конярство України” Д.Ю. Пушко, привізши з собою десь із тридцять здорових молодиків, які представилися членами охоронної агенції “Борисфен”. Денис Юрійович пообіцяв погасити заборгованість із заробітної плати. Він також тимчасово відсторонив від виконання обов’язків директора В.М. Прохорова і також тимчасово призначив в. о. директора заступника директора Ю.В. Лисенка. Борг із зарплати було погашено лише за листопад. Відреагували на дану ситуацію і провоохоронні органи: було відкрито кримінальне провадження за фактом вивезення з току господарства насіння соняшнику, для встановлення правомірності вилучено фінансові документи на експертизу, прокуратурою за поданими заявами також порушено кримінальні провадження. Ведеться слідство за фактом заборгованості із зарплати.
ДОХАЗЯЙНУВАЛИСЯ
По-іншому не скажеш, коли бачиш незорані, незасіяні поля. Необробленими ввійшли у зиму 4 тисячі гектарів землі, а борги, за словами тимчасово виконуючого обов’язки директора Юрія Васильовича Лисенка, нині становлять понад 1,5 млн. грн., у т. ч. із зарплати - понад 1,2 млн. грн.
Згідно з договором філія мала б заплатити Покровському РЕМ за спожиту в січні цього року електроенергію аванс у сумі 90 тис. грн. Але таких коштів господарство не має. Тому РЕМ змушений був відключити філію від енергозабезпечення. Від електроживлення відімкнули не лише виробничі об’єкти, а й соціальну сферу, що на балансі філії, у т. ч. насосну станцію в селі Новоолександрівка та дві свердловини в селі Коломійці, звідки подається вода на Новоолександрівку, Вишневе та Вербове. Люди, дитсадок, школа, конеферма залишилися без води. Що буде з водогоном, якщо вдарять морози? Він і так, як кажуть, тріщить по швах, лише встигай латати.
Словом, біда та й годі. Хоча начальник ЦОК Покровського РЕМ В.І. Усенко запевнив: як тільки побачить платіжку в електронному вигляді від ДП “Конярство України”, яке на неодноразові попередження запевняло здійснити проплату авансу, відразу ж дасть команду на поновлення електроживлення для філії.
ПРОБЛЕМИ ВИРІШУВАТИ СПІЛЬНО, КРОК ЗА КРОКОМ
Найголовніша вимога, яку озвучили на зустрічі члени ініціативної групи, - обрання нового керівника господарства і вихід зі складу ДП “Конярство України”. Таку ініціативу підтримав і генеральний директор ТОВ “Зоря” А.Д. Пучка, пообіцявши разом з керівництвом району, іншими керівниками товариств взяти на “буксир” кінзавод і допомогти обробити і засіяти землю. Він також запросив А.В. Борульника, аби той допомагав ініціативній групі вирішувати ці та інші питання у правовому полі.
Своє бачення вирішення проблеми висловили і О.М. Василенко та Л.О. Давиденко. Вони відкинули звинувачення на їхню адресу у бездіяльності щодо вирішення проблем кінзаводчан. Їхні вимоги справедливі і зрозумілі, і підтримуються районною владою. Влада робить усе можливе в рамках закону, щоб зняти соціальну напругу у господарстві, аби воно запрацювало в нормальному режимі.
- Звинуваченнями на адресу районної влади проблему не вирішити, - сказав Олександр Миколайович. - її потрібно вирішувати в правовому полі, крок за кроком. Завтра відбудеться засідання президії районної ради, на якому відповідно до протоколу сьогоднішньої зустрічі буде прийнято відповідне рішення. З ним звертатимемося до обласної влади, до керівництва країни, аби спільно вирішити ваші проблеми.
Як вирішувати питання в правовому полі, поінформував присутніх А.В. Борульник.
- По-перше, - сказав Андрій Володимирович, - господарським судом оголошено процедуру банкрутства ДП “Конярство України”. По-друге, відповідно до закону в процесі банкрутства будь-яка реорганізація цього підприємства заборонена. Тобто, про вихід з підпорядкування Києву не може бути й мови. По-третє, кінзавод № 65 - філія, вона не має юридичного статусу самостійного господарства, іншими словами, це підрозділ (бригада) в складі великого холдингу, тож не маєте права самостійно обирати керівника. Це право - у державного підприємства “Конярство України”. Як бачите, ситуація патова. Вихід з неї знайти непросто.
Моя порада: терміново скликайте профспілкові збори, на яких визначайтеся з кандидатурою керівника, і виходьте з клопотанням на правління ДП “Конярство України” призначити на посаду керівника вашої філії запропоновану вами кандидатуру.
СІДАТИ ЗА СТІЛ ПЕРЕГОВОРІВ
Якщо іншого законного способу мати керівника “зі своїх” немає, то треба відкинути амбіції і, як кажуть, сідати за стіл переговорів і аргументовано відстоювати свої права, добиватися свого. І якщо до цього непростого процесу, окрім громадськості, буде підключено і владу всіх рівнів, позитивний результат буде. А з’явиться у філії справжній господар, то філія за підтримки керівників агроформувань, районної влади неодмінно вийде з економічної кризи, бо має хороший кадровий потенціал. А як відомо, до багатого зовсім інше ставлення, ніж до бідного. Про це присутнім на зустрічі нагадав А.Д. Пучка, порівняши виробництво продукції у грошовому еквіваленті у своєму господарстві і у філії. І якби кінзаводчани мали такі ж виробничі показники, як ТОВ “Зоря”, то не виникла б така ситуація. Ініціативній групі у цій патовій ситуації треба знайти порозуміння з керівництвом ДП “Конярство України”. Змогли ж домогтися свого сусіди з Новомиколаївського району, де діяла така ж філія у складі державного підприємства. Тож чим гірші ми?
Р.S. Як і обіцяв на зустрічі голова районної ради О.М. Василенко, наступного дня відбулося засідання президії районної ради сьомого скликання, на якому обговорено і підтримано звернення голови профспілкової організації філії “Дніпропетровський кінний завод № 65” ДП “Конярство України” В.В. Купраша та голови ініціативної групи від працівників, пенсіонерів філії та працівників соціальної сфери Н.В. Самойленко. Президія прийняла рішення звернутися з листами до голів облдержадміністрації та облради, Прем’єр-міністра України, голови Фонду держмайна України, Міністерства аграрної політики та продовольства України посприяти у врегулюванні ситуації, що склалася у філії “Дніпропетровський кінзавод № 65” ДП “Конярство України”.
Аби кінзаводчани були з водою аванс за електроенергію в сумі 30 тис. грн. заплатило ТОВ “Зоря”.
Микола КРОЛЬ.
газета "Покровський край" №3(10418) від 16 січня 2016 року
Немає коментарів:
Дописати коментар
Додана можливість залишати коментарі для всіх. Але при цьому введена модерація.